09.04.2013: Dne 3.4.tr. vyšla ve sbírce zákonů dlouho očekávaná prováděcí vyhláška k zákonu 373/2011 Sb. o specifických lékařských službách. Tato vyhláška č. 79/2013 Sb. nově upravuje termíny periodických a mimořádných lékařských prohlídek. Podle nové, aktuálně platné právní úpravy se opakované lékařské prohlídky provádějí v návaznosti na zařazení prací do kategorií (kategorizace podle zákona 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví) takto:
a) v kategorii první se provádí
1. jednou za 6 let nebo
2. jednou za 4 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; poprvé se provede v návaznosti na periodickou prohlídku podle bodu 1,
b) v kategorii druhé se provádí
1. jednou za 5 let nebo
2. jednou za 3 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; poprvé se provede v návaznosti na periodickou prohlídku podle bodu 1,
c) v kategorii druhé rizikové a kategorii třetí se provádí jednou za 2 roky,
d) v kategorii čtvrté jednou za 1 rok.
Periodická prohlídka u zaměstnanců vykonávajících práci nebo činnost, jejichž součástí je riziko ohrožení zdraví, se provádí:
1. jednou za 4 roky nebo
2. jednou za 2 roky, jde-li o zaměstnance, který dovršil 50 let věku; poprvé se provede v návaznosti na periodickou prohlídku podle bodu 1.
Tyto uvedené lhůty neplatí:
a) pokud orgán ochrany veřejného zdraví podle zákona o ochraně veřejného zdraví určí kratší termín pro provedení periodické prohlídky než je uveden v odstavci 2 nebo 3, nebo
b) pokud je jiným právním předpisem11) nebo v příloze č. 2 k této vyhlášce stanoveno jinak.
Jde-li o práce vykonávané na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, periodické prohlídky se neprovádějí. To neplatí v případě, kdy je práce na základě těchto dohod u zaměstnavatele prováděna opakovaně a doba, na kterou je práce opakovaně sjednávána, je delší než lhůta pro provedení periodické prohlídky a zaměstnavatel provádění těchto prohlídek vyžaduje.
Nově je také určeno, kdy musí být provedena mimořádná lékařská prohlídka - tedy nejen v případech, kdy došlo ke změnám pracovních podmínek, nebo kdy má zaměstnavatel podezření na změnu zdravotní způsobilosti pro výkon práce, jako doposud, ale také v případech, kdy byl výkon práce přerušen:
1. z důvodu nemoci po dobu delší než 8 týdnů, s výjimkou výkonu práce v kategorii první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a nejde-li o práci nebo činnost, jejíž součástí je riziko ohrožení zdraví nebo nestanoví-li jiný právní předpis jinak,
2. v důsledku úrazu s těžkými následky, nemoci spojené s bezvědomím nebo jiné těžké újmy na zdraví nebo
3. z jiných důvodů na dobu delší než 6 měsíců.
Pracovnělékařské prohlídky, jejichž termíny k provedení byly stanoveny přede dnem nabytí účinnosti vyhlášky 79/2013 Sb. na základě jiných právních předpisů (např. pro řidiče zákon č. 361/2000 Sb.), se provedou v těchto termínech. Lékařské prohlídky v termínech podle této vyhlášky se provedou v návaznosti na provedení lékařských prohlídek uvedených ve větě první, pokud jiné právní předpisy nestanoví jinak.
11) Například zákon č. 18/1997 Sb., o mírovém využití jaderné energie a ionizujícího záření (atomový zákon) a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 361/2000 Sb., zákon č. 361/2003 Sb., vyhláška č. 393/2006 Sb., zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.